Tekrar Merhaba

Sayın takipçilerimiz,

Uzun bir aranın ardından bilgisayarımın başına geçerek sizlerle tekrar burada buluşmanın sevincini yaşıyorum. İşlerimin yoğunluğuna bir de corona virüs salgını eklenince, uzunca bir süre sizlerden ayrı kaldım. Tabii bu salgın işlerimizi sadece aksatmakla kalmadı, aynı zamanda işlerimizi daha da zorlaştırdı. Hayatımızın etkilenmeyen bir alanı yok denecek kadar azdır.

Corona virüsün hayatımıza etkileri bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bütün ülkelerde salgın yeniden dalga dalga geliyor. Özellikle bağışıklık sisteminde sorunları olan kişilerin corona virüsten etkilenme olasılığı daha yüksektir. Bu kişilerin arasında maalesef yaşlılar da yer almaktadır. Fakat Sağlık Bakanlığımızın ve uzmanlarımızın tavsiyelerine uyduğunuz takdirde, hem kendinizi hem de çevrenizdeki insanları bu virüsten kolayca koruyabilirsiniz.

COVID-19 artık hepimizin yakından tanıdığı, ama hepimizin ne kadar tehlikeli olduğunu kavrayamadığı, corona virüsün yol açtığı sağlık probleminin adıdır. Herkeste etkisi aynı değildir. Bazı insanlar bunu “hafif” diyebileceğimiz belirtilerle atlatırken, bazıları ne yazık ki hayatını kaybetmektedir. Benim naçizane tavsiyem, COVID-19’un ciddiye alınması ve öldürücü özelliğinin hiçbir zaman akıldan çıkarılmamasıdır.

Kalabalık yerlerden uzak durunuz, muhakkak maske takınız ve zorunlu olmadıkça evden dışarıyla çıkmayınız. Bu basit kurallara uyduğunuz takdirde, corona virüsten korunmanız çok kolaylaşacaktır. Çevrenizde maske kullanmayanlar varsa, onları da uyarınız ve maske takmalarını sağlayınız.

İzmir depremini de anmadan geçemeyeceğim. Bir kere daha deprem ülkesi olduğumuzu gördük. 100’ün üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremde “mucize” denilebilecek olaylara da şahit olduk. Fakat binlerce İzmirli evini kaybetti, çadırlarda yaşamak zorunda. Bunların içinde bebekler, ufak çocukar, gençler, yaşlılar; yani her yaştan insan var. Bu deprem, aynı zamanda birlik ve beraberliğin ne kadar güzel, anlamlı ve gerekli olduğunu da gösterdi. Vatandaş ve devlet, ikisi bir olduğunda, her problemin üstesinden gelebiliriz. Devletin en üst kademesinden yapılan açıklamalar umudumuzu arttırmıştır. İnşallah en kısa zamanda depremzedelerimizin yaraları sarılacak, yeniden normal yaşamlarına geri döneceklerdir. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sağlık ve sabır dilieyerek, bugünkü yazıma nokta koyuyorum.

Prof. Dr. İsmail Tufan