Uluslararası Yaşlı Bakım Ağı Ve Yerel Yönetimler Sempozyumu Dinar’da Yapıldı

Afyonkarahisar Dinar Belediye Başkanlığının yürütücülüğünde Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği iş birliği ile Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından diğer yerel yönetimlerinde bulunduğu I. Uluslararası Yaşlı Bakım Ağı ve Yerel Yönetimler Sempozyumu gerçekleştirildi.
Sempozyuma Dinar Kaymakamı Mustafa Şahin, Dinar Belediyesi ve Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı Saffet Acar, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı İsmail Tufan, Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal ile İzmirBüyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi,Bandırma Belediyesi,Odunpazarı Belediyesi,kadirli Belediyesi ve Muratpaşa Belediyelerinde görevli olan Gerontologlar ve sosyal çalışmacılardan oluşan temsilciler katıldı.
Programın açılışında konuşan Başkan Acar, sempozyumda yaşlanma ve yaşlılık adına bir çok önemli konu hakkında fikir alışverişinde bulunulacağını aktararak, “Türkiye’de büyük eksikliklerden olan ve Ulusal Yaşlılık Konseyince fark edilen ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın düzenlediği bir çok yaşlılık çalıştayında da konuşulan ‘yaşlılara hizmeti kim vermeli’ merkezi yönetim mi, yerel yönetimler mi?Tartışmaları artık yavaş yavaş yerine oturmaya başlamış ve yaşlılara hizmeti biz yerel yönetimlere bırakılması konusunda gerekli girişimlere başlanmıştır” diye konuştu.
“Bilim adamlarımızı bu konuda daha fazla değerlendirmeliyiz”
Sempozyuma yaşlılık konusunda yaptığı çalışmalar ile uzmanlaşmış bir çok kişinin olduğunu aktaran Başkan Acar şunları söyledi:
“Burada ülkemizden ve yurtdışından yaşlılık konusunda uzman tıp, sosyal bilimler, Gerontoloji,yaşlı bakımı, psikoloji gibi bir çok alandan çok sayıda bilim insanı var ve bu arkadaşlarımızın çalışmalarını uygulayabilecekleri yada uygulatabilecekleri memleketin çeşitli yerlerinden gelmiş kendi belediyesinde yaşlılık ve diğer sosyal işlerde görevli şube müdürleri,memurlar ve sorumlu kişiler var.
Bu sempozyumun en büyük amacı bilim camiasını ve uygulayıcı kitleyi bir araya getirmek olmuştur ülkemizdeki bir eksiğin giderilmesi için Dinar Belediyesi kendi imkanlarıyla bilimi ve kurumları bir araya getirmiştir. Buradan şunu söylemek istiyorum, ülkemizde bilimin istenilen seviyede olmadığını hepimiz biliyoruz bilim insanlarımız ise tam tersi olarak sayıları bir hayli fazla ve kendi alanlarında çalışmalarını sürdürüyorlar ancak bir hipotez uygulanıp teoriye dönüşmek için çabalanmadıkça hipotez olarak sadece kitaplarda yerini alacak ve sadece okunarak öğretilmeye çalışılacaktır. Biz Belediye Başkanları olarak bu hipotezlerin teori ve bilimsel kanunlar olabilmesi için uygulayıcı alanlar açmalı ve üniversitelerimizden istekli akademisyenlerimizi oralarda değerlendirmeliyiz.”
Oturumların soru cevap kısmında söz alan Dinar Kaymakamı Mustafa Şahin yapılan organizasyonun ne kadar manidar olduğunu belirtirken bu sempozyumun Dinar’ın ev sahipliğinde gerçekleşmesinden de ayrıca mutlu olduğunu belirtti.
Dinar’da ilk gerçekleşen bu sempozyumun ülkemizde devamının geleceği ve konuyla ilgili tüm belediyelerin bir sonraki toplantılara gelmeleri için çağrılarda bulunulara sempozyum sona erdi.

http://www.milliyet.com.tr/uluslararasi-yasli-bakim-agi-ve-yerel-afyonkarahisar-yerelhaber-1610559/