Görkemli Açılış Töreni: MAVİ EV

Sevindirici yeni bir haberi sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım: Antalya Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Buluşma Merkezi MAVİ EV 18 Ekim 2016 tarihinde Antalya Büyükşehir Başkanı Menderes TÜREL tarafından açılmıştır. Görkemli bir açılış töreni olmuştur. AÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Yıldıray ÖZBEK de açılış törenine katılarak, bir konuşma yapmıştır. Öte yandan Gönüllüler Ordusu olarak nitelendirdiğim, bilim insanlarımız da törende hazır bulunmuştur. Avusturya UMIT Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bernd Seeberger, Avustralya Melborne Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Terence Seedsman’ın yanı sıra Dr. İkiku Murakami, Yrd. Doç. Dr. Suzan Yazıcı, Yrd. Doç. Dr. Korkmaz Yaylagül, Doç. Dr. Akif Kılıç ve Dr. Melih Vural, açılış törenine katılarak, hepimizi onurlandırmışlardır. Hepsine bir kere daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Daha ilk günden MAVİ EV %95 kapasiteye erişilmiştir. 54 Alzheimer hastası yaşlı artık emin ellerdedir. Her gün MAVİ EV servisi ile evlerinden alınıp, akşam evlerine teslim edilen yaşlılara gerontolojik bakım hizmetleri çerçevesinde profesyonel bakım hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

Gerontoloji bölü mezunlarının iş bulmada yaşadığı sıkıntılar bilinmektedir. Bu yüzden MAVİ EV’de gerontolog istihdamına da büyük önem verilmiştir. AÜ Gerontoloji Bölümü mezunu 2 gerontolog MAVİ EV’de istihdam edilmiştir. Bu da Gerontoloji açısından son derece önemli bir gelişmedir. Bunu yanı sıra MAVİ EV’de toplam 12 kişilik uzman personel istihdam edilerek,  gerontolojik hizmetlerin işsizliğin azalmasına yapabileceği katkılara da somut bir örnek ortaya konulmuştur.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL, MAVİ EV projenin tasarımcısı ve yürütücüsü, AÜ Gerontoloji Bölümü Kurucu Başkanı ve Başkanı Prof. Dr. İsmail TUFAN’a yaptığı konuşmada teşekkür ederek, “Bu henüz ilk adım, daha ANTALYA YAŞLI BAKIM AĞI’nı kuracağız” diyerek, bu yeni açılımın devamının geleceği mesajını kamuoyuna duyurmuştur.

AÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Yıldıray ÖZBEK’in de teşrif ettiği açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Üniversitemiz adına gurur duyuyorum” diyerek, MAVİ EV projesinin Antalya’ya hayırlı olması dileklerini dile getirmiştir.

Antalya’da Alzheimer hastası ve yakınlarına hizmet verecek olan MAVİ EV açılış töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, kendisinin de bir Alzheimer hastası babanın evladı olduğunu ifade ederek, “Bu konunun ne kadar sıkıntılı olduğunu yaşamış bir insanım. 20 senem babam ile baş başa geçti. O ailelerinin çektiği sıkıntıların ne olduğunu bilen değil yaşamış bir insanım” dedi.